25. 3. - 31. 3. 2024

31. 3.
PRIKÁZANÁ SLÁVNOSŤ: Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania
Za farnosť

UPRATOVANIE KOSTOLA PIATOK 29.3.2024 O 9:00 HOD.

Upratuje skupina Rezbárikovej Jany č. 4.

SVÄTÝ TÝŽDEŇ

Pred nami je tzv. Svätý týždeň, kedy svätá Cirkev slávi tajomstvá spásy, ktoré uskutočnil Kristus v posledných dňoch svojho života, počnúc jeho mesiášskym vstupom do Jeruzalema. Pôstne obdobie pokračuje až do Zeleného štvrtka. Večernou omšou na pamiatku Pánovej večere sa začína Veľkonočné trojdnie, ktoré pokračuje cez Veľký piatok utrpenia a smrti Pána a cez Bielu sobotu, vrcholí vo Veľkonočnej vigílii.

VEĽKONOČNÉ TROJDNIE

Veľkonočné trojdnie umučenia a zmŕtvychvstania Pána sa začína večernou omšou vo Štvrtok Pánovej večere, jeho stredom je Veľkonočná vigília. Veľkonočný pôst v prvých dvoch dňoch trojdnia, keď sa Cirkev podľa dávnej tradície postí, „lebo jej vzali ženícha“, je posvätný. V Piatok utrpenia a smrti Pána treba všade zachovať pôst a zdržiavať sa mäsitého pokrmu. Odporúča sa predĺžiť tento pôst aj na Bielu sobotu, aby Cirkev mohla dôjsť k radostiam Veľkonočnej nedele s povznesenou a úprimnou mysľou. Na Veľký piatok je prísny pôst a zdržovanie sa mäsitého pokrmu. Je to deň pokánia v celej Cirkvi. (V tento deň sa nenahradzuje zdržovanie sa mäsitého pokrmu iným skutkom pokánia).

Zákon zdržiavania sa mäsa zaväzuje tých, ktorí dovŕšili štrnásty rok života, zákon pôstu však zaväzuje všetkých plnoletých až do začatia šesťdesiateho roka života. Duchovní pastieri a rodičia sa však majú starať, aby aj tí, ktorí pre maloletosť nie sú viazaní zákonom pôstu a zdržiavania sa mäsa, boli vychovávaní k pravému zmyslu pokánia.

V PIATOK 29.3.2024 o 14:30 HOD. BUDE KRÍŽOVA CESTA

ADORÁCIA PRI BOŽOM HROBE

Pri vstupe do kostola na stoličke je papier, kde sa môžete zapísať, v ktorú hodinu prídete adorovať k Božiemu hrobu.

VEĽKONOČNÁ VIGÍLIA

Podľa pradávnej tradície táto noc je očakávaním Pána a vigília, ktorá sa v nej slávi, pripomína svätú noc, v ktorej Pán vstal z mŕtvych, a pokladá sa za „matku všetkých svätých vigílii“. V nej totiž Cirkev bdie, očakáva Pánovo zmŕtvychvstanie a slávi ju sviatosťami kresťanského zasvätenia. Táto vigília je aj očakávaním Pánovho príchodu. (Nezabudnite doniesť si sviece)

ZMENA ČASU

V noci z 30. na 31. marca sa mení čas. O 02:00 stredoeurópskeho času posúvame hodiny na 03:00 letného času.

FARSKÁ OFERA

Na Veľkonočnú nedeľu bude vo všetkých kostoloch, teda aj v našom Farská ofera.